Historia to nie tylko badanie i odkrywanie przeszłości. Historia to także, a może przede wszystkim garść wspomnień, tych zapisanych w pamięci lub w dokumentach. Swoją historię ma każda rodzina, przedmiot, miejscowość, region, państwo, świat. Swoją historię, zawartą choćby w starych pocztówkach i fotografiach, ma także Pleszew. Czas zatem pokazać ją już po raz trzeci.

Pierwszy kalendarz z cyklu „Pleszew dawniej i dziś” powstał w roku 2014. Był niezwykłą historyczną podróżą po mieście, jego najważniejszych i najpiękniejszych miejscach zarejestrowanych na starych pocztówkach i fotografiach skonfrontowanych ze współczesnością. Zatrzymano w kadrze historię miasta i życia jego mieszkańców na przestrzeni dwóch wieków. Wzajemne przenikanie się światów – dawnego i współczesnego – to swoista retrospekcja pobudzająca wyobraźnię i pozwalająca spojrzeć na dzisiejszy Pleszew z sentymentem i szacunkiem dla pleszewian – rodziców, dziadków i pradziadków, którzy niegdyś spacerowali tymi uliczkami. W roku 2015 podróż ta się nie skończyła ukazując kolejną serię zdjęć przestrzeni miejskiej na przełomie ponad 120 lat. Kalendarz na rok 2016 to ostatni etap tej historycznej wyprawy…

Trzecią i ostatnią odsłonę cyklu „Pleszew dawniej i dziś” otwiera zdjęcie budynku szkolnego przy ulicy Ogrodowej z 1900 r. – obecnie siedziby Zespołu Szkół Publicznych nr 2. Niewątpliwie jednak najważniejszym miejscem w mieście, punktem centralnym, gdzie tętniło życie społeczne, był Rynek. Miejsce to jest także najczęściej upamiętnianym przez ówczesnych fotografów i punktem odniesienia. Kolejne miesiące przybliżą zatem historię największych pleszewskich arterii wiodących na pleszewski Rynek. Zachwyci więc choćby ul. Sienkiewicza, która niemal wiek temu nosiła nazwę Wrocławskiej czy ulica Poznańska. Podróżnik nacieszy także oko widokiem ulicy Zamkowej z Placu Kościuszki, gdzie szczególnie zauważalną historyczną zmianą jest budynek na rogu wspomnianej Zamkowej i ul. Ogrodowej. Karty kalendarza przywołają także wielokulturowość Pleszewa. Z jednej strony zobaczyć można bowiem zabytkowy kościół św. Floriana – dziś odnowiony, z drugiej zaś – synagogę, która niegdyś stanowiła centrum kultury żydowskiej. Cykl żegnamy natomiast młodym zdjęciem z roku 1978, prezentującym jednak jedną z najstarszych pleszewskich fabryk. Spomasz Pleszew S.A.- firma produkująca maszyny spożywcze od ponad 120 lat – dziś z powodzeniem działa na światowym rynku gospodarczym.

Wszystkie fotografie z cyklu „Pleszew dawniej i dziś” pochodzą z zasobów Muzeum Regionalnego w Pleszewie oraz z prywatnych archiwów pleszewian. Za pomocą suwaka można dokładnie zobaczyć, jak dane miejsce wyglądało w ubiegłym wieku. Inspiracją do stworzenia projektu internetowego była wystawa szkiców elewacji miejskich z lat 60-tych w Muzeum Regionalnym w Pleszewie. Wówczas odkryto duże zmiany w miejskiej architekturze i postanowiono je pokazać.

Autor współczesnych fotografii: Grzegorz Janowski, Studio Fotograficzno-Dekoratorskie „Chromatycznie”.
Koncepcja i realizacja: Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej UMiG w Pleszewie